banner
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

 Biblioteka czynna:

poniedziałek - 7.45 - 13.45

wtorek - 7.45 - 14.00

środa - 7.45 - 14.00

czwartek - 7.45 - 14.00

piątek - 7.45 - 13.00

 

Międzynarodowy Dzień Książki w SP 16

         W związku z Międzynarodowym Dniem Książki, w dniu 23 kwietnia, Rada Rodziców serdecznie zaprasza wszystkich uczniów i przyjaciół naszej szkoły do udziału w inicjatywach, których celem jest propagowanie czytelnictwa oraz wsparcie Biblioteki szkolnej poprzez wyposażenie jej 

w nowe, ciekawe lektury dla naszych dzieci.

więcej


 

Biblioteka – to królestwo książek, dzięki którym możesz  dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, ale też przenieść z bohaterami w świat przygód i fantazji. Aby spędzić tu miło czas – warto przestrzegać 

BIBLIOTECZNEGO SAVOIR-VIVRE’U 

  • W bibliotece zachowuj się cicho.
  • Posługuj się kartą biblioteczną.
  • Gdy jest kolejka, stań na jej końcu i cierpliwie czekaj.
  • Nie przeszkadzaj innym wypożyczającym książki (nie rozmawiaj, nie rozpychaj się).
  • Nie korzystaj z telefonu komórkowego.
  • Dbaj o wypożyczone książki jak o swoje własne (nie zaginaj i nie wyrywaj kartek, nie czytaj kiedy jesz. Pamiętaj, że po Tobie będą korzystać z nich inni.
  • Przestrzegaj terminu zwrotu wypożyczonych książek, bo ktoś na daną książkę może czekać.
  • Pamiętaj o trzech magicznych słowach- proszę, dziękuję, przepraszam, które warto używać nie tylko podczas wizyty w bibliotece

 


 

WYKAZ LEKTUR

Klasa I

Bahdaj  A.    Pilot i ja

Bełza W.   Kto ty jesteś? Polak mały!

Buczkówna M.   Szaraczek

Brzechwa J. Brzechwa - dzieciom

Duszyńska J. Cudaczek - wyśmiewaczek

Grabowski J.    Czarna owieczka

Januszewska H.   Kopciuszek

Jaworczakowa M.   Jacek, Wacek i Pankracek

Konopnicka M.   Co słonko widziało;  Na jagody

Kownacka M.  Plastusiowy Pamiętnik

Kubiak T.  Gdy miasto śpi

Papuzińska  J.  Nasza mama czarodziejka

Porazińska J. Psotki i śmieszki

Szelburg-Zarembina E.  Najmilsi

Tuwim J.   Wiersze dla dzieci

 

 Klasa II

Andersen J. Ch.   Dziecię elfów

Centkiewiczowie A.i Cz. Zaczarowana zagroda

Grabowski J.  Puc, Bursztyn i goście

Kleniewicz-Kowaliszyn K. Magda, Paweł i ty

Kruger M.  Karolcia

Knutsson G.    Przygody Filonka Bezogonka

Kryłow J.  Bajki dla dzieci

Lofting H.   Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Michałkow S.  Nie płacz koziołku

Milne A.A.   Kubuś Puchatek

Perrault CH.  Bajki

Porazińska J. &na href=bsp;    Szewczyk Dratewka

Tuwim J.   Słoń Trąbalski

Szelburg-Zarembina E.  Idzie niebo ciemną nocą

 

 KLasa III

 Andersen J.CH.   Baśnie

Centkiewicz  Cz.   Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Chotomska W.   Dzieci pana Astronoma

Jaworczakowa M.  Oto jest Kasia

Kostyrko H.  Klechdy domowe

Kownacka M.   Kajtkowe przygody

Lindgren A.   Dzieci z Bullerbyn

Makuszyński K.   Awantura o Basię

Pisarski R.  O psie, który jeździł koleją

Ratajczak J.   Ziarenka maku

 

KLASA 4

Lektura obowiązkowa:

  1. Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
  6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  7. Wybrane podania i legendy polskie
  8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
  9. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima. 

Lektura uzupełniająca:

  1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
  3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
  6. Sat-Okh, Biały mustang
  7. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

KLASA 5

  1. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
  2. Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni
  3. Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza
  4. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
  5. Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata
  6. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  7. Bolesław Prus Z legend dawnego Egiptu
  8. Wybór mitów greckich, baśni i legend; wybór kolęd, pieśni patriotycznych oraz utworów poetyckich, w tym utworów dla dzieci i młodzieży;
  9. Film i widowisko teatralne z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne. 

KLASA 6

  1. Irena Jurgielewiczowa Ten obcy
  2. Stanisław Lem Bajki robotów
  3. Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy
  4. Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  5. John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  6. Henryk Sienkiewicz Sachem
  7. Rick Riordan Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna.
  8. Wybór mitów greckich, baśni i legend; wybór kolęd, pieśni patriotycznych oraz utworów poetyckich, w tym utworów dla dzieci i młodzieży;
  9. Film i widowisko teatralne z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

KLASA 7 

Lektura obowiązkowa:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  2. Aleksander Fredro, Zemsta
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
  4. Ignacy Krasicki, Żona modna
  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
  6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  7. Stefan Żeromski, Siłaczka
  8. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta. 

Lektura uzupełniająca:

  1. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
  2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
  3. Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
  4. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  5. Beata Obertyńska, W domu niewoli (fragmenty)
  6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
  7. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
  8. Wybór innych tekstów kultury.