Historia Szkoły

Szkoła Podstawowa nr 16 im. por. Zdzisława Przybylaka w Szczecinie istnieje już od 1946 roku. Jest to pionierska szkoła na Gumieńcach.

Po zakończeniu wojny Gumieńce w porównaniu z innymi peryferyjnymi dzielnicami Szczecina zostały najwcześniej zaludnione. Wraz z osadnikami przybyły tez ich rodziny, dlatego więc zorganizowano polskie szkolnictwo na tym terenie. Tak trudnego, jak na ówczesne warunki, zadania podjął się doświadczony przedwojenny nauczyciel, a zarazem żołnierz, który walczył pod Szczecinem i który postanowił tu zostać po wojnie - Ignacy Gernand. Upatrzył stary budynek dawnej szkoły junkierskiej przy ulicy Chobolańskiej. Otwarcie pionierskiej 7-klasowej Szkoły Podstawowej nr 16 nastąpiło 1 września 1946.

Wraz ze wzrostem liczby ludności osiedlającej się na Ziemiach Odzyskanych i w związku z nadchodzącym powojennym wyżem demograficznym uczniów wciąż przybywało. Szkoła była więc przepełniona tym bardziej, że ta jedyna placówka na Gumieńcach mieściła się w starym, niefunkcjonalnym budynku.

Podjęta w 1948 roku próba utworzenia jedenastolatki nie powiodła się. W 1950 r. wyodrębniono oddzielną średnią szkołę ogólnokształcącą pod własnym kierownictwem. Utworzenie w 1956 r. jedenastolatki przy ul. Św. Kingi i otwarcie w 1961 r. drugiej szkoły podstawowej przy ul. Brodnickiej poprawiło częściowo sytuację.

7 października Szkoła przyjęła imię porucznika Zdzisława Przybylaka – milicjanta, który poległ w obronie porządku i bezpieczeństwa miasta.

W pionierskiej Szkole Podstawowej nr 16 przy ulicy Chobolańskiej w ciągu ponad 65 lat zmieniali się uczniowie, nauczyciele, kierownictwo i administracja. W tym czasie zarządzali szkołą kolejno:

Ignacy Gernand
(1946-1947)

Zofia Wojno
(1947-1948)

Kazimierz Bednarz
(1948-1949 i 1953-1960)

Paweł Tomaszewski
(1949-1952)

Konstancja Swięcikowska-Wukowicz
(1960-1979)

Andrzej Helinski
(1979-1992)

Marek Niedzielski
(1992-2019)

Leszek Kocik
(od 2019)

W 1987 r. podjęto decyzję o budowie skrzydła z 22 salami lekcyjnymi. Budowę zakończona w roku 1993 i oddano do użytku. Dyrektor Marek Niedzielski po zakończeniu rozbudowy zajął się zagospodarowaniem tej części szkoły. Gabinety przedmiotowe wyposażono w najnowszy sprzęt audiowizualny i inne pomoce dydaktyczne. Pozwoliło to na wprowadzenie nowoczesnych technik nauczania. 1 września 2017 r. szkoła przyjęła imię Szczecińskich Olimpijczyków.