Wystawa książek o Polsce

ŚWIETLICZAKI NA TROPIE SKRZYDEŁ NATURY – projekt ogólnopolski

Pewnego dnia weszliśmy do świetlicy nr 9 a na wszystkich parapetach stały książki. Potem pani Kasia pokazała nam swoje ulubione miejsca w Polsce bo przyniosła swoją książkę z domu. Widzieliśmy rzekę, którą pani płynęła. Była to rzeka Brda. Wiedzieliśmy też ładne, górskie widoki. Pani Agnieszka pokazała nam książkę, którą dostała, gdy była małą dziewczynką. To była encyklopedia, gruba księga, w której hasła ułożono alfabetycznie. Zobaczyliśmy tam dom, który wyglądał jak stara chata. Takie chaty buduje się w górach. Ale był też budynek, który przypominał latający spodek. On stoi w Katowicach i odbywają się np. zawody sportowe. Pani Wioleta pokazała książkę ze staropolskimi przepisami. Mogliśmy poznać przepis na pyszne ciasto orzechowo-migdałowe. Druga pani Agnieszka przyniosła książkę o Muzeum Powstania Warszawskiego. Widzieliśmy tam obrazek malutkiej lokomotywy, w której dzieci przenosiły rozkazy od wojskowych.

Nasze koleżanki też przyniosły książki: Zuzia przyniosła przepisy polskiego kucharza Karola Okrasy (frytki z warzyw), Lena pokazała drewniany kościółek, rzekę Wetlinkę i piękny zamek w Bieszczadach. Nina też przyniosła książkę o polskich przepisach.

Poza tym widzieliśmy dużo książek z naszej szkolnej biblioteki. Każda z nich ma inny tytuł np. „Sławni Polacy”, „Polska jest naj...”, „Miasta Polski”, „Perły architektury”. Z tych wszystkich książek można się dużo dowiedzieć.

Notatkę redagowały: Milena Bogusławska, Matylda Kostecka,

Przepisywały: Maja Szczygielska, Wiktoria Rzeszutko