banner

Współpraca z zagranicą

  

                                                            

         

Od roku szkolnego 2000/2001 

współpracujemy z niemiecką szkołą  Pannwitz Grundschule z Lychen  

 

Od marca 2001 r. tej pory prowadzimy regularną wymianę naszych uczniów. Odwiedzamy się przeciętnie dwa razy w roku. Jedno spotkanie odbywa się w Szczecinie, a drugie w Lychen. Dzieci nocują u rodzin. Program każdego spotkania przebiega zawsze pod danym hasłem tematycznym np. Afryka, natura, czy obchody Roku Mozartowskiego. Partnerskie spotkania przebiegają w atmosferze zabawy i nauki. Uczniowie mają okazję praktycznego sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Nawiązywane są kontakty i przyjaźnie. Dzieci z obu szkół realizują wiele ciekawych projektów.  

 

 

Poniżej  przedstawiamy relacje z naszych spotkań:

 

Artykuły

UCZNIOWIE Z LYCHEN Z WIZYTĄ W SP16

2014-10-12
Powiększ zdjęcie

Serdeczne powitanie przyjeżdżających gości przez polską grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr16 w Szczecinie zapoczątkowało dwa wspaniałe dni wspólnych przeżyć i doświadczeń, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich dzieci.  W piątek 26 września po krótkim śniadaniu w połączonym składzie polsko–niemieckim wyruszono do Gryfina do Centrum Wodnego „Laguna”. Pierwsze lody zostały przełamane już wtedy kiedy polskie dzieci tłumaczyły niemieckim gościom wskazówki ratowników  dotyczące zasad bezpieczeństwa i poprawnego zachowania się w  Lagunie”. Wspólnie spędzone dwie godziny na zabawach i grach w wodzie zaowocowały zawarciem bliższych znajomości między dziećmi obu narodowości. 

 

 

Czytaj więcej o: UCZNIOWIE Z LYCHEN Z WIZYTĄ W SP16

PRZYBYLI POŻEGNAĆ LATO

2013-10-01
Powiększ zdjęcie

20 września 2013 r. wczesnym rankiem przybyli do nas oczekiwani z niecierpliwością przez naszych uczniów goście ze szkoły w Lychen. Pierwszym punktem programu był wyjazd autokarem całej grupy do portu. Tam czekał już zamówiony statek wycieczkowy, którym uczestnicy udali się w rejs wzdłuż Odry. Celem wyprawy było zwiedzenie najciekawszych zakątków portu oraz stoczni, a także poznanie ich historii. Z pokładu dzieci podziwiały całe nabrzeże. Wiele informacji przekazano także o wielkim zlocie żaglowców, który odbył się w naszym mieście minionego lata. Dla gości niemieckich informacje przekazywane były w języku niemieckim.

Czytaj więcej o: PRZYBYLI POŻEGNAĆ LATO

OBÓZ PRZYGODY - ŻYCIE NA ŁONIE NATURY...

2013-06-30
Powiększ zdjęcie

W dniach 15 - 16 maja 2013 r. uczniowie naszej szkoły byli gośćmi szkoły w Lychen, z którą współpracujemy od 2001 roku. Serdeczne powitanie przez gospodarzy zapoczątkowało dwa wspaniałe dni wspólnych przeżyć i doświadczeń, które z pewnością na długo  pozostaną w pamięci wszystkich dzieci.  Nasze spotkanie  przebiegało tym razem w klimacie harcerskim i miało charakter krótkiego zlotu harcerskiego. Dzieci polskie będące harcerzami przybyły w pełnym umundurowaniu. Uczestnicy zostali zakwaterowani z pomocą komendanta w domkach tak, aby w każdym znalazły się dzieci zarówno z Niemiec, jak i z Polski.

Czytaj więcej o: OBÓZ PRZYGODY - ŻYCIE NA ŁONIE NATURY...

Jesienne spotkanie z uczniami z Lychen

2012-10-10
Powiększ zdjęcie

Nasi goście przybyli do nas zgodnie z planem we wczesnych godzinach porannych. Dzieci polskie  bardzo niecierpliwie wyglądały przed szkołą swoich gości, zwłaszcza z klasy uczącej się języka niemieckiego. Ta przywitała gości w komplecie.  Wielu z uczestników znało się już świetnie z poprzednich wizyt. Oni właśnie czekali szczególnie na ponowne spotkanie i pragnęli znów spędzić razem ten czas. Takie wielokrotne wizyty są najbardziej oczekiwane i przeżywane przez obie strony.

Czytaj więcej o: Jesienne spotkanie z uczniami z Lychen