Szkoła Podstawowa nr 16 w Szczecinie

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

A niechaj narodowie
wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi,
iż swój język mają”
M. Rej

Mikołaj Rej, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym, głosił powyższe słowa dla podkreślenia konieczności posługiwania się polszczyzną, zamiast języka „gęsiego” czyli łaciny. W szkole na co dzień zwracamy uwagę na poprawne posługiwanie się językiem, a zwłaszcza jak dobrze mówić i pisać po polsku. Warto, aby uczniowie nie tylko posługiwali się ładnym, kulturalnym językiem, ale doceniali też piękno polszczyzny. Pomocna może być w tym dobra literatura, a zwłaszcza utwory, na których wzrastały poprzednie pokolenia.

 

W Dniu Języka Ojczystego obchodzonego 21 lutego, przypominaliśmy książki, które niegdyś tworzyły kanon młodego czytelnika. Uczennice klasy 8b czytały utwory Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicza. Mogliśmy przekonać się, że nawet wiersz „Chory kotek” tego autora nie jest już tak znany przez najmłodsze dzieci jak kiedyś.

Tego dnia gościliśmy grupę przedszkolną z PP nr 51 z wychowawcami i rodzicami. Dzieci wysłuchały „Paweł i Gaweł” i „Małpa w kąpieli” A. Fredry oraz „Chory kotek” S. Jachowicza.

W bibliotece ćwiczyliśmy  łamańce językowe w oparciu o książkę M. Strzałkowskiej „Wierszyki łamiące języki”, doświadczając, że nie bez powodu nasz język jest nazywany jednym z najtrudniejszych. Bogata polszczyzna to nasze dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać i odnosić się z szacunkiem.