WYSTAWA PLAKATÓW w SP 16 NA 100LECIE NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA POLSKIEGO

Klasa 6 c przygotowała wystawę plakatów upamiętniających 100lecie Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie, którą można oglądać na pierwszym piętrze w części szkoły dla klas IV - VIII. W swoich ciekawych pracach uczniowie przedstawili postacie Ojców Niepodległości takich, jak Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski i Wojciech Korfanty.

Poruszyły temat dzieci z Wrześni, które 20 maja 1901r. we Wrześni rozpoczęły protest polskich uczniów przeciwko germanizacji szkół. Dzieci nie chciały modlić się i uczyć religii w języku niemieckim mówiąc:

"My z Tobą Boże rozmawiać chcemy,

lecz "Vater unser" nie rozumiemy
i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,
boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz".

Uczniowie wspomnieli również w swoich plakatach o wielkich postaciach z kultury polskiej, które w czasach zaborów swoją twórczością i działalnością podnosili na duchu zniewolonych polaków. Również na pierwszym piętrze szkoły można przeczytać wiersze znalezione i wystawione przez uczniów z klasy 6 c, mówiące o Polsce, o niepodległości i miłości do ojczyzny.