Szkoła Podstawowa nr 16 w Szczecinie

JAK TO Z LNEM BYŁO...

Płyną fale po bezdrożach 

czy to fale,

czy to morze- modry len

Od szumiących pól przybywa

i za sobą nas porywa

modry len

Obchodzone corocznie w naszej szkole Święto Polskiej Niezapominajki (15 maja) ma za zadanie zwrócenie uwagi m.in. na piękne polskie krajobrazy, stanowiące wartościowe zasoby naturalne, za utrzymanie których odpowiedzialny jest człowiek.                         

   

 

      W ten rodzimy krajobraz wpisuje się też kwiat lnu, który poznawaliśmy podczas tegorocznego święta. Jeszcze 30 lat temu duże obszary naszego kraju pokryte były pięknie kwitnącym modrym kwiatem lnu, a wyroby produkowane z niego rozsławiały Polskę w świecie. Niestety to się zmieniło i pomimo, że wracamy do ekologicznych surowców nasiona lnu (siemię lniane) sprowadzamy głównie z Rosji, Mołdawii czy Kazachstanu.                             

    Podczas spotkań „Od ziarenka do włókienka i płócienka” uczniowie mogli obejrzeć prawdziwe rośliny lnu i wyroby z niego produkowane. Poznawali jego cechy i zastosowania, które czasem bywają zaskakujące (np. opatrunki lniane, które z lnu stworzyli polscy naukowcy).

     Zajęcia edukacyjne nt. lnu przeplatane były głośnym czytaniem książki Marii Konopnickiej „Jak to ze lnem było” przez Łukasza Jagiełowicza i Karola Pańczaka. Pozwoliło to poznać jak ludzie od wieków wykorzystywali włókno lniane do produkcji płótna, które służyło do wytwarzania odzieży i innych wyrobów. Len to jedna z niewielu roślin, która w całości stanowi atrakcyjny surowiec mający zastosowanie w różnych dziedzinach życia.