KSIĄŻNICA POMORSKA

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie to instytucja kultury i centralna biblioteka regionu Pomorza Zachodniego, jedna z największych w Polsce. Jej siedziba mieści się przy ulicy Podgórnej w Szczecinie. Ze względu na bogaty księgozbiór, liczący około 1,5 mln jednostek – książek, czasopism i zbiorów specjalnych, Książnica Pomorska stanowi ważny warsztat pracy naukowej i dydaktycznej szczecińskiego środowiska naukowego. Spośród ok. 300 tys. czytelników, odwiedzających rocznie Bibliotekę, najliczniejszą grupę stanowią studenci, pracownicy naukowi i uczniowie.

19 maja z okazji Dnia Bibliotekarza - uczniowie klasy 3d wraz z wychowawczynią i opiekunami, odwiedzili Książnicę Szczecińską, a dokładniej Czytelnię Pomorzoznawczą. Uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuł: „Odkrywcy Krainy Gryfa”.

Dzieci przemierzały śladami gryfa – symbolu naszego miasta i wielu miast województwa zachodniopomorskiego. Poznały legendę o GRYFIE POMORSKIM i ŻELISŁAWIE. Pracowały starannie, odkrywając krainę puszcz, lasów, rzek, jezior i grodu władców Gryfa  - Gryfitów. Dzieci dostały zadanie na wakacje. Mają odwiedzić miejscowości, które posiadają w swoim herbie gryfa. Kto zgadnie ile ich jest? Zagadka nie taka prosta……..23. Oto one: Białogard, Darłowo, Dębno, Dobra, Golczewo, Gryfice, Gryfino, Koszalin, Maszewo, Nowe Warpno, Nowogard, Płoty, Polanów, Police, Pyrzyce, Sianów, Sławno, Stargard, Szczecin, Szczecinek, Świnoujście, Trzebiatów i Wolin. Dla tych śmiałków, którzy wykonają to zadanie – czeka już w Dziale Pomorzoznawczym cenna nagroda. Powodzenia!

Przy tej okazji życzymy wszystkim wspaniałych, słonecznych wakacji i udanych wypraw w nieznane.