WYSTAWA ZAKŁADEK DO KSIĄŻEK

...czasem zakładka do książki przepadnie
 to my liść podajemy
lub kłos  żyta
żeby wiedział,
gdzie przerwał czytanie ten, który czyta

K.I. Gałczyński - Mali pomocnicy

Zakładki do książek zaczęły pojawiać się wraz z powstawaniem książek. Najwcześniejsze datowane są na średniowiecze, ale prawdopodobnie już wcześniej zwoje papirusu były w jakiś sposób zaznaczane (niektóre miały nawet po 40 m długości). W całej historii zakładek, przyjmowały one różne kształty i formy, a robione były z przeróżnych tworzyw: papieru, drewna, metalu przędzy, jedwabiu, itd.

W XVIII i XIX wieku pojawiły się książki z doczepioną do nich specjalną wstążeczką, jako zakładką, które i dziś są stosowane. Na wystawie przygotowanej przez szkolną bibliotekę prezentowane były zakładki do książek wykonane przez uczniów klasy 3e ,4d ,4e i 4f oraz nauczycieli bibliotekarzy. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie uczniów i zachęciła ich do samodzielnego wykonania oryginalnej własnej zakładki.