TRANSGRANICZNY OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Dzięki współpracy miasta Eggesin, Gminy Police i Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde powstał Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Ideą ośrodka jest propagowanie wiedzy o ochronie środowiska i szeroko rozumianych nauk przyrodniczych wśród społeczeństwa. Jego działanie opiera się na relacjach i wymianie doświadczeń mających charakter transgraniczny. Położony jest w malowniczym i bogatym przyrodniczo otoczeniu Nadleśnictwa Trzebież. Teren ten należał do Nadleśnictwa i został użyczony Gminie Police na rzecz ośrodka.

Prezentowane są tutaj wystawy, dzięki którym można poznać różne dziedziny nauk przyrodniczych. Tu nauka staje się zabawą. Każdy samodzielnie może odbyć podróż w nieznane, zgłębiając tajniki świata przyrody.  Uczestnicy wystaw korzystają z sal laboratoryjnych przeprowadzając doświadczenia, prowadzą obserwacje w terenie, zwiedzają interaktywne ekspozycje. Bawią się zdobywając przy tym nową wiedzę.

7 maja 2014 r. Ośrodek odwiedziła klasa 3f z wychowawczynią D. Gebhardt. Pierwsze zajęcia odbyły się w sali zjawisk atmosferycznych, która wyposażona jest w interaktywne instalacje obrazujące podstawowe zjawiska przyrodnicze, jednocześnie odkrywajc przed uczniami swoje tajemnice.  Tu przenieśliśmy się również w odległy Kosmos, by bliżej przyjrzeć się planetom Uładu Słonecznego i ich właściwościom.

Krótka powtórka przed wyprawą w Kosmos

Interaktywne zajęcia w sali ekosystemów wprowadziły uczniów w tajemniczy świat owadów, zwierząt i roślin lasu i łąki. Tu mogliśmy poczuć się jak na łonie natury, zrelaksować się i jednocześnie zdobyć nową wiedzę.

Do ośrodka zapraszamy,

Tutaj nawet mrówki mamy.

I robaki, i pająki,

Brak nam tylko szkolnej stonki.

Więc zabierzcie swoje dzieci,

Niech posegregują śmieci.

Zobaczycie atom mały,

Jak i również Wszechświat cały.

Jeśli Słońce jest na niebie,

U nas burze grzmią dla Ciebie.

Sole, kwasy i zasady,

Wszystko mamy do zabawy.