180. urodziny Marii Konopnickiej

23 maja 2022 roku obchodziliśmy 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickie, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Zasłynęła ona prozą i utworami skierowanymi do dzieci,, które czytały kolejne pokolenia Polaków. Jeszcze niedawno takie utwory jak „Baśń o krasnoludkach i o sierotce Marysi", „Na jagody", „Jak to ze lnem było", „Co słonko widziało?" czy „Nasza szkapa " były lekturami szkolnymi. Książki te wydają się dziś nieco zapomniane, dlatego postanowiliśmy przybliżyć je i  postać Marii Konopnickiej w atrakcyjny dla uczniów sposób.

Literacką podróż udaliśmy się z klasą 5a, której przedstawicielka Amelia Łoś wcieliła się w postać Marii Konopnickiej. Do „literackiej walizki” ,która pełniła rolę wehikułu czasu spakowane zostały różne wydania książek poetki przenoszące do krainy marzeń i fantazji. Maria Konopnicka na wszystkie dłuższe i krótsze podróże zabierała ze sobą walizę, którą obejrzeć można w muzeum jej poświęconej w Żarnowcu. Podróżowała po Europie głównie koleją, szukając inspiracji dla swojej twórczości. Poetka odbywała również wojaże do licznych uzdrowisk, gdyż stan jej zdrowia nie był dobry. Zwiedziła wiele krajów, między innymi Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię oraz Austrię i Czechy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował poetkę ustanawiając rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej.