Wśród Olimpijczyków

Kwietniowe dni były dla Szesnastki dniami wyjątkowymi. Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka, których główna część celebrowana była w naszej szkole, to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w tym roku szkolnym. To także ogromne wyróżnienie dla nas.

Ten wyjątkowy czas świętowaliśmy dwa dni.

21 kwietnia minął pod hasłem WF jest super! W zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez Fundację Moniki Pyrek mieli okazję uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie. Ścianka wspinaczkowa, kolarstwo, wioślarstwo, koszykówka… to tylko niektóre dyscypliny, z którymi mogła się zmierzyć  młodzież.

22 kwietnia miały miejsce główne uroczystości związane z obchodami Dnia Olimpijczyka. Tego dnia w murach Szesnastki gościliśmy wybitne postacie polskiego sportu oraz przedstawicieli świata polityki i działaczy Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uroczystości uświetniła swoją obecnością Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood & Brass Band pod dyrekcją pana Krzysztofa Sypnia.

Jak przystało na Dni Olimpijczyka, uroczystość rozpoczęła parada pocztów sztandarowych oraz prezentacja szkół i klubów sportowych województwa zachodniopomorskiego. Potem wniesiono flagę olimpijską i wciągnięto ją na maszt. Sportowcom Szesnastki towarzyszyła w tym ważnym momencie polska olimpijka, pani Agnieszka Skrzypulec, zdobywczyni srebrnego medalu na igrzyskach letnich w Tokio w 2021r..

Od tysiącleci nad sportowymi arenami płonie święty ogień… Symbolizuje on czystość, światło, prawdę i wiedzę. Wartości te od wieków są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Trenerzy wpajają je swoim zawodnikom, by ci, zdobywszy sportowe laury, przekazali je swoim następcom. Płonie, przypominając, że rzeczy wielkie rodzą się w pocie czoła… A uszlachetniają je radość zwycięstwa, ale także gorycz porażki…

Tegoroczna sztafeta z ogniem olimpijskim miała dla nas szczególną wymowę. Rozpoczęły ją trenerki, które przekazały ogień absolwentom Szesnastki. Następnie kolejne pokolenia przyszłych sportowców poniosły go dalej. Najmłodszym członkom sztafety towarzyszył Konrad Wasielewski, wielokrotny mistrz Europy i świata oraz złoty medalista olimpijski z Pekinu, który zapalił znicz olimpijski.

W czasie uroczystości wręczono złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla polskiego olimpizmu. Młodzi sportowcy otrzymali również kółka olimpijskie wybitne osiągnięcia sportowe.

Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka uświetniły występy młodziutkich gimnastyczek artystycznych oraz tancerzy z Dance Clubu i Impactu.