ŚWIERSZCZYK MA JUŻ 75 LAT

Świerszczyk” – najstarsze czasopismo dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym kończy w tym roku 75 lat. Pierwszy numer „Świerszczyka” ukazał się 1 maja 1945 roku w Łodzi, a tytuł wymyśliła pisarka Ewa Szelburg - Zarembina. Świerszcz grający za kominem miał być symbolem ciepła rodzinnego domu, które wiele dzieci straciło podczas wojny.

W szkolnej bibliotece zachęcaliśmy uczniów do czytania „Świerszczyka” nie tylko z okazji jego święta. Jest wiele powodów, dla których warto sięgać po to czasopismo : pomaga ono w nauce czytania, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie.

Uczniowie klasy 1d wysłuchali opowiadania „Z pamiętnika pewnego świerszczyka” zaprezentowanego przez uczennice klasy 8a. Następnie zostali przyjęci w poczet czytelników naszej szkoły, poznali zasady korzystania z biblioteki i wypożyczyli pierwsze książki. Dostali również dzienniczki postępów czytania, w których będą zbierali naklejki za wypożyczone i przeczytane książki dla wyrobienia nawyku codziennego czytania.

W rozwijaniu prawdziwej pasji czytania pomocny może być „Świerszczyk”, który ma bogatą szatę graficzną i teksty tworzone przez najlepszych autorów dla dzieci.