DZIEŃ KSIĘGARZA - ŚWIĘTO Z TRADYCJĄ

Ogólnopolski Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 87 lat - trzynastego grudnia. Prawdziwych księgarzy jest z roku na rok coraz mniej, znikają jedna po drugiej księgarnie, które kiedyś mijaliśmy na ulicy. W książki zaopatrujemy się coraz częściej w wielkich sieciach księgarni, supermarketach lub za pomocą sklepów internetowych.

Tego dnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie, na którym nauczyciel p. A. Pater przedstawił pracę szczecińskich księgarzy. Sprzedawali oni nie tylko książki ,ale też zbierali informacje o popycie, zainteresowaniach i potrzebach czytelniczych przekazując je wydawnictwom.

Do takich postaci szczecińskiej kultury należała pani Jadwiga Orłowska - Pater, która przez wiele lat pracowała w Księgarni Klubowej przy placu Lotników. Zamiłowanie do literatury, kontakt z ciekawymi ludźmi dawał jej wiele energii i satysfakcji zawodowej.Podczas spotkania uczniowie oglądali książki, dokumenty i zdjęcia, które są częścią historii naszego miasta.

Trudno uwierzyć, że zawód księgarza, który nie tak dawno odgrywał bardzo ważną rolę w rozwoju czytelnictwa, może zostać zastąpiony przez kurierów lub drony, których jedyną funkcją będzie dostarczanie przesyłki do klienta.