Szkoła Podstawowa nr 16 w Szczecinie

NIE LICZY SIĘ TO ILE POSIADASZ...

„Nie liczy się to ile posiadasz,
ale ile dajesz innym
i jak się z nimi dzielisz”

/autor nieznany/

Nasi mali uczniowie w szkolnej świetlicy nie tylko czekają na rodziców, bawią się i odrabiają zadania. Świetlica w naszej szkole to także miejsce, w którym dzieją się rzeczy NIESAMOWITE!!! I najlepiej będzie, jeśli oddam głos właśnie dzieciom... Niech same powiedzą, co robią...

Dnia 12 listopada 2019 roku wychowankowie świetlicy z klasy 1d, 2c, 2a, 3a, 3c, 4a i 5e spotkali się z panią Marceliną Błaszczyk z Centrum Seniora w Szczecinie. Pani opowiedziała nam o pracy Centrum, w jaki sposób pomaga starszym ludziom. Rozmawialiśmy o tym, że nie wszyscy seniorzy są schorowani. Są też tacy, którzy uprawiają różne sporty. Widzieliśmy zdjęcie 90 – letniej pani, która uprawiała gimnastykę na drążku.
Lecz niektórzy seniorzy mają różne dolegliwości, np. kłopoty z pamięcią. My, jako dzieci możemy im pomóc – pisząc karteczkę w portfelu z ich adresem i osobą do kontaktu. W sklepie nie powinniśmy się denerwować, kiedy starsza osoba płaci nieco wolniej niż my, ponieważ może mieć ona kłopot ze wzrokiem lub cierpieć na chorobę Parkinsona.
W czasie spotkania mieliśmy też okazję przymierzyć specjalne okulary przedstawiające rożne wady wzroku. Musieliśmy w nich połączyć kropki. Trzeba było bardzo wytężyć wzrok. Po dłuższym czasie bolały nas oczy i kręciło się nam w głowie. Niektórzy seniorzy żyją tak latami!
Mogliśmy także przymierzyć specjalną rękawicę (na prawą lub na lewą rękę), która sprawiała, że nasza ręka drżała. Musieliśmy w niej pokonać labirynt. Tak na co dzień cierpią osoby z chorobą Parkinsona. Ciężko zrobić sobie ciepły napój, nie mówiąc nic o czymś poważniejszym jak podpisanie dokumentu.
Na zakończenie wręczyliśmy Pani Marcelinie naszą wspólną pracę plastyczną, na której przedstawiliśmy pomysłowego Dobromira z jego dziadkiem. Myślimy, że razem im dobrze. Daliśmy też podziękowanie od Pana Dyrektora i naszych wychowawczyń.
Dziękujemy Pani Marcelinie za ciekawe zajęcia.

Notatkę napisały: Maja Szechlicka (4a) i Julia Masierowska (5e)