Szkoła Podstawowa nr 16 w Szczecinie

CO CZYTALI, KIEDY BYLI MALI?

W czerwcu nasza szkoła zakończyła realizację ogólnopolskiego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Zrealizowane w jego ramach projekty miały na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie czytelnictwa i świadomego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. W rozwój czytelnictwa chętnie włączali się nauczyciele i rodzice.

 

 

W działaniach tych szczególnie wyróżniła się klasa 1a, której wychowawczyni pani Beata Obertas,  autorka programu „Książka mój przyjaciel”, przeprowadziła m. in. cykl spotkań z rodzicami „Co czytali kiedy byli mali?” Zapraszani rodzice prezentowali książki ze swojego dzieciństwa i głośno czytali wybrane fragmenty ulubionych utworów literackich. Jako pierwsze odbyło się spotkanie z tatą Michała, który opowiedział historię drewnianego pajacyka Pinokia. Dzieci z dużym zainteresowań wysłuchały fragmentów książki C. Collodiego i obejrzały różne wydania „Pinokio” znajdujące się w szkolnej bibliotece. Miłe i interesujące były też wizyty w klasie innych rodziców m.in.: mamy Kuby („Dzieci z Bullerbyn”), mamy Zosi („O psie który jeździł koleją”), oraz mamy Adama („Przygody Filonka Bezogonka”). Po spotkaniach dzieci chętnie odwiedzały szkolną bibliotekę i wypożyczały prezentowane książki. W efekcie klasa 1a miała największą ilość wypożyczonych książek w szkole.

Czytanie wśród najmłodszych jest szczególnie ważne, gdyż kształtują się wtedy nawyki czytelnicze. Przyjemność obcowania z książką przygotowuje u dziecka miejsce dla zainteresowań literaturą w życiu dorosłym. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, dopiero ma szansę stania się nim, w czym ważną rolę odgrywa dom rodzinny i szkoła.