KOTY W LITERATURZE

„mieszka kot – w Literaturze
wygrzewa się w jej słońcu”
R.M. Groński

Koty mają swoich miłośników, są też ulubionymi bohaterami utworów literackich zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Koty, kociska i koteczki inspirowały twórców literatury dziecięcej od dawna. Pierwszy sławny kot literacki to Kot w butach stworzony przez francuskiego bajkopisarza Charlesa Perraulta. Jednym z najpopularniejszych kotów jest zagadkowy i czarodziejski kot z Cheshire z „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrola.

Koty w literaturze, przysłowiach i powiedzonkach prezentowane były podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kota, obchodzonego corocznie 17 lutego. W bibliotece uczennice klasy 7c czytały wiersze, bajki i opowiadania m.in. utwór S. Jachowicza „Chory kotek” oraz „Przygody Filemona i Bonifacego”. Ulubieńcami najmłodszych okazały się: leniwy rudzielec Garfield, Klakier ze Smerfów, Tom i Jerry oraz Filonek Bezogonek. Wystawa z książkami o kotach, poradnikami dotyczącymi ich pielęgnacji, żywienia i wychowania pokazała jak wiele jest książek w bibliotece „w których mieszkają koty” i miała na celu zachęcić do wypożyczania prezentowanych książek.