CIEKAWE EKSPERYMENTY

Podopieczni świetlicy szkolnej z klas III wykonywali doświadczenie w grupach zadaniowych. Celem było sprawdzenie, czy spinacze biurowe potrafią unosić się na powierzchni wody. Dzieci z zaciekawieniem przystąpiły do eksperymentu próbując się w trudnej sztuce cierpliwości. Na zakończenie w grupach zadaniowych wykonywali instrukcję przeprowadzonego doświadczenia, które prezentowali przed grupą wychowawczą.

Oto jedna z nich:

Doświadczenie – PŁYWAJĄCE SPINACZE – ISTRUKCJA

Żeby zrobić to doświadczenie potrzebna jest:

1. Zwykła woda

2. Kubek plastikowy

3. Talerzyk

4. Spinacze biurowe.

Nasze rady:

Wielkie skupienie i cierpliwość. W tym doświadczeniu nie może być pośpiechu.

Wykonanie:

Stawiamy kubek na talerzyk i wlewamy wodę do samego brzegu. Spinacz kładziemy na brzegu i popychamy. Powinien pływać na jej powierzchni.

Opracowali: Hania Ziemczonek, Henio Denkiewicz, Kamil Leśniowski, Patryk Zubelewicz, Kuba Lipski – wychowankowie klas III

Pytanie: Dlaczego spinacze pływają po powierzchni wody?

Odpowiedź: To zjawisko fizyczne ilustruje napięcie powierzchniowe, dzięki któremu powierzchnia wody upodabnia się do rozciągniętej,

sprężystej membrany (błony).

Odpowiedź na podstawie książki P. G. Hewitt „Fizyka wokół nas”